I am so glad to be home.
The drive in wasn’t too bad. There was lots of blowing snow. It was bright and sunny, with hardly any clouds but at times, I could barely see the road. The snow being blown around was what fell last night. It wasn’t accumulating, though, and the road under it was dry. Road crews were out and keeping on top of clearing the shoulders, before things could drift over the roads. On the way out, I was driving with the wind mostly behind me, so that wasn’t too bad, either. On the trip home, however, with a loaded van, it was a bit of a fight the whole way. Not too, too bad, at least, but I could feel the van was having a hard time with both the weight in the back – all those cat food bags! – and being buffeted by the wind.
Not only has it been a long time since we’ve done a Costco trip, it’s been a long time since I’ve been there on a Friday! Gosh, it was busy. Things went smoothly, though, even when it was time to wait in line to pay. I wasn’t in any hurry, so that helped.
This is what $737.19 – after taxes – at Costco looks like.

Almost.
I went to the post office before heading to the city. We have an executive membership, and today I got our renewal and rebate. The renewal was $120, and the rebate was $118.36, so a tiny bit extra went to the renewal.
There are only two “extras” on here, and quite a few things we didn’t get. One extra is the LED light. We now have three of those, for our plant starts. It was $10 off the regular price of $45. I think I’ll pick up one more next month, and then I think we should be good. The other extra, which you can’t even see in the photo, is a flat of Coke Zero, which was about $15. (I’m rounding the actual prices, since I don’t feel like typing .99 over and over)
When I started loading the flat cart, I reached about $200, just in cat food! (Thank you, M, for your donation!) I got two 9kg bags of the Kirkland brand, at $29 each, plus four 11.6kg bags of Whiskas at $35 each. It’s a better price per kg with the larger bag, but the cats do get tired of eating the same thing all the time after a while, so I like to change it up when I can. There is also a case of 48 cans of wet cat food, which now costs $39. The toilet paper now costs $23. The Kleenex was a good price, at $21 for a dozen big boxes.
Then it was time for some actual people food!
My daughter requested coconut oil, which was about $19. For cooking oil, I got Avocado oil this time – something we haven’t bought in a long time and were really missing – at almost $18 for a nice big bottle. Local stores have small bottles that cost even more, so it’s work waiting to get it at Costco.
There’s a couple of large tubs of mayonnaise, which now costs $11 each. A 2pk of butter chicken sauce was $10. There’s a large container of whole peppercorns, at $7, a 2pk of goat cheese for $11, a wheel of brie for another $11, and a 3 pk of cream cheese for under $10. I got only five pounds of butter, which is now $5.29 – higher than it was, but still much, much lower than at regular grocery stores.
They had the big blocks of marble cheese at $30, but nothing else in that size, so I got smaller blocks of old cheddar and mozza, at $15 each. A 10 lb bag of yellow potatoes was $7, a 2pk of rye bread was $6, two packs of wraps (36 count) for $10 each, and jumbo hot dog buns at under $6, to go with a 3pk of hot dog wieners at $21. For other meat, I only got a pork blade, at almost $29, and a pork loin, at $30.
There’s a 4L of milk at $5.69 – no savings there, since the prices for milk are government controlled. Two 1L of whipping cream, though, was only $4.79 each – quite a bit cheaper than elsewhere. A 5 count of avocados cost $8. The price of peanut butter hasn’t changed much, at under $9. A jar of raspberry jam cost only slightly less than the peanut butter – but was quite a bit cheaper than the strawberry jam I usually get! Usually, it’s the raspberry jam that is much more expensive.
Things on my list that I did NOT get included garbage bags (I was running out of space), ghee (I never found it), sour cream (I forgot), chocolate chips (running out of space), lemon juice (I forgot), pasta (the only ones I found were really expensive), pain killers, vitamins, shampoo and conditioner (I no longer had the energy to go through the pharmacy section) and sugar (I remembered, but didn’t want to add another big heavy bag to the cart).
One thing I almost got, but ended up putting back, was a package of really heavy duty, interlocking squares of floor mats. I want them for the kitchen. We had some regular ones that get sold as yoga mats, but the cats just tore them apart. The kitchen floor is in really bad shape, and it’d be nice to have something that not only covers it, but makes it easier on the back while standing there, doing dishes or whatever! In the end, I just couldn’t justify the cost, even though it was a really good price.
Later in the month, we should hit the Wholesale Club, where we can get pasta in giant bags, and I know I can find the big buckets of ghee. We still have some, but it’s getting low. There are other places we need to go to to pick up certain things, so we will have at least one more trip to the city after main pay comes in. Probably two, before we’re set for the month. Which reminds me: also in the mail, my husband got letters from Sun Life. One to confirm that yes, he’s still disabled, and the other to confirm, yes, he’s still getting disability payments! So we’re confirmed to have money for another year.
Thank God for private health insurance!!!
I also plan to pick up more meat and eggs from local homesteaders. We’ll have to see what the budget is like after the vet visit on Sunday, before we can decide how much we’re getting. Yes, we still have plenty of meat in the freezer, but if I’m going to be going more carnivore, I want to make sure to have more, so we don’t run out too quickly.
Tomorrow, I’m going into town to pick up my new prescriptions, including the new pain killer that I’ll be trying for 2 weeks, to see how it does for my OA. That will be a good time to swing by the local grocery store and refill a couple of water jugs, and one of my daughters will be coming along to do some of their own shopping, as well. I was hoping to pick up some seafood for them (my husband and I are not big on seafood at all), but it was so bloody expensive!!
You know, I think I saw some fishing rods in the pump shack, and there’s a net in the garage. The girls are interested in taking up fishing. It would be handy if these were in useable shape!
We shall see. 😁
So that’s one big, stocking up shopping trip done!
The Re-Farmer
Do you guys use a lot of potatoes?
The potato farm 1 mile north of the town your Mom is in has 50lb bags for $20.
Just reds right now, but normally they have reds, russets and goldens.
Also, up 17 there is a feed store in the next closet small town that had cat food at a decent price for outdoor cats, including a buy 10 get one free program.
Oh, also Masterfeeds does that too!
So maybe the feed store in your Mom’s town may have cat food worth checking out!
LikeLiked by 1 person
Wow! I need to check that out! Thanks!
LikeLike